Korzyści


Życie współczesnego człowieka jest pełne pośpiechu, chaosu i zgiełku. Homo faber nie myśli i nie czuje, lecz działa. Jego życie, zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne, jest pofragmentowane i niespójne. Dzięki konieczności koncentracji i pozornej statyczności, może uczynić proces scalania tej rozproszonej mozaiki.

Asany, wraz ze swoim nieodzownym wymogiem uwagi skierowanej na ciało jako jeden organizm, pomagają dotrzeć i zbadać to w nas, co nieświadome i rozproszone. Obserwacja oddechu i ciała podczas wykonywania asan umożliwia wyciszenie gonitwy myśli, powstrzymania się od impulsywnego czy bezrefleksyjnego działania w życiu codziennym. Nasze życie opiera się na coraz węższej specjalizacji, przez co trudno jest doświadczać siebie samego jako spójnej całości. Joga daje taką możliwość.

Praktyka jogi umożliwia osobiste i głębokie doświadczanie podstawowych pojęć, o których często zapominamy - przestrzeni, czasu, ruchu. Ze względu na konieczność koncentracji na ciele i oddechu, pozwala na bycie tu i teraz, bez uciekania myślą w to, co już było, lub co dopiero będzie. Można też traktować ją jako swego rodzaju wentyl bezpieczeństwa, ponieważ daje szansę na zachowanie higieny psychicznej i fizycznej, zmniejsza siłę przykrych, destrukcyjnych uczuć.

Dla niektórych może być ciekawym doświadczaniem własnego ciała, jego fizycznych możliwości i ograniczeń (które w czasie praktyki można próbować przekraczać). Ale można też postrzegać ją jako szansę na bardziej troskliwe zajmowanie się swoim ciałem, bo jest po prostu przyjemna.

Ćwiczenie jogi poprawia sylwetkę, uelastycznia i wzmacnia ścięgna, stawy oraz mięśnie. Może też wspomagać odchudzanie i pozwala w mniej "fitnesowy" sposób wyrabiać "jędrne pośladki" i "płaskie brzuchy".