JOGA I WSPINANIE HISZPANIA 2011JOGA i WSPINANIE - zima/wiosna 2011

SZKOŁA ALPINIZMU Jana Appelta i Wojciecha Michalskiego oraz Pracownia Asan

zapraszają do Hiszpani na

OBÓZ JOGOWO-WSPINACZKOWY 

w terminie: 12-18/03/2011

Joga i wspinaczka to z całą pewnością aktywności, które doskonale się uzupełniają. Niejeden wspinacz ćwiczy jogę lub wykonuje (świadomie lub nie) ćwiczenia rozciągające mające swoje źródło w jodze. Zwykłe "rozciąganie" mięśni zwiększa gibkość i ułatwia wspinanie - można (dosłownie) dalej sięgnąć na skale ręką lub nogą. Z drugiej strony praktyka jogi jest świetną bazą do treningu wspinaczkowego. Osoby ćwiczące regularnie jogę zwykle szybciej robią postępy we wspinaniu - mają bardziej elastyczne stawy, naturalnie wzmocnione i przygotowane do statycznych obciążeń, występujących we wspinaniu. Lepiej radzą sobie z kontrolą napięcia mięśniowego - czynnika bardzo ważnego w opanowywaniu techniki wspinania i swobody poruszania się po skale. Ponadto dzięki praktyce jogi łatwiej dostrzegamy i radzimy sobie z emocjami towarzyszącymi wspinaczce. Wspinając się jesteśmy całkowicie pochłonięci akcją tak jak będąc w „asanie” ciało i umysł stanową jedno...

EFEKT JEST OCZYWISTY - W ZDOWYM CIELE ZDROWY DUCH :)

Celem obozu jest:

 • praktyka jogi (w tym praktyka ćwiczeń pod kątem techniki wspinania)

 • praktyka ćwiczeń oddechowych (pranajama)

 • wstęp do medytacji

 • praktyka wspinaczkowa (technika wspinania)

 • nauka asekuracji (gri-gri, reverso, zjazdy na linie, podchodzenie po linie, zasady asekuracji na via ferratach, etc)

 

 • trening wspinaczkowy (teoria i praktyka)  Miejsce - Hiszpania, El Chorro (rejon Malagi)

Park Narodowy El Chorro położony jest na północ od Malagi (Andaluzja) - jest to rozległy masyw skalno-górski o wysokości do 1800m n.p.m. (Sierra de Huma), w którym wysokość ścian skalnych dochodzi do 300m. Masyw El Chorro rozcięty jest krętą rzeką Rio Guadalhorce, która utworzyła olbrzymi, skalny wąwóz La Garganta. Właśnie tu znajduje się słynna Droga Króla: El Camino del Rey - ścieżka zawieszona 100m nad dnem wąwozu (wybudowana na początku XX wieku), której przejście dostarcza wielu emocji.

El Chorro to raj dla amatorów wspinaczki skalnej, w każdej odmianie: od boulderingu, przez wspinaczkę sportową, wielowyciągową i górską (tradycyjną) - w rejonie jest obecnie ponad 2000 dróg przygotowanych do wspinania. Jest to miejsce niezwykle atrakcyjne pod kątem pieszych wędrówek i wycieczek rowerowych oraz wszelkich górskich aktywności. Jakby tego było mało - po drugiej stronie masywu (10km autem) znajdują się Embalses de Guadalhorce: pojezierze El Chorro - wielkie jeziora, w których można się kąpać, pływać kajakami lub po prostu urządzić piknik nad wodą - i medytować.

PLAN WYJAZDU

Uczestników odbieramy na lotnisku w Maladze, skąd jedziemy razem do El Chorro (ok. 1h jazdy samochodem). Po drodze zatrzymujemy się w miasteczku Alora na zakupy jedzeniowe. Zajęcia rozpoczynamy następnego dnia rano. Obóz trwa 7 dni.

Plan dnia:

 • Rano herbata ewentualnie owoc (najlepiej do ćwiczeń przystępujemy z pustym żołądkiem) - potem sesja jogi.

 • Zjadamy śniadanie, robimy prowiant.

 • Wyjście w skałki na wspinaczkę (4-6h, zależnie od miejsca)

 • Koło godziny 17:00 wspólny posiłek i przerwa oraz:

 • Wieczorne relaksy - zajęcia jogi oraz czas na medytację

   

JOGA - standardowa sesja jogi trwa około 90 minut. Elementem sesji mogą być ćwiczenia oddechowe - wstęp do pranajamy. Ćwiczenia jogi odbywają się pod dachem, a w przypadku dobrej pogody na zewnątrz na osłoniętych tarasach. Weź swoja matę i pasek do ćwiczenia jogi, jeśli nie masz tych sprzętów poinformuj nas o tym.

WSPINACZKA - do udziału w zajęciach zapraszamy osoby początkujące (bez doświadczenia) oraz osoby posiadające pewne doświadczenie wspinaczkowe. Zależnie od doświadczenia uczestników będziemy sie wspinać z górną ("na wędkę") lub dolną asekuracją (prowadzenie). Zajęcia w terenie będą prowadzone pod katem nauki asekuracji lub doskonalenia warsztatu wspinaczkowego - zarówno w zakresie asekuracji (posługiwanie się liną, różnymi typami przyrządów asekuracyjnych), jak techniki wspinania. Ponadto w programie zajęć przewidujemy naukę zjazdów, elementów autoratownictwa (rozwiązywanie podstawowych sytuacji awaryjnych w czasie wspinaczki) oraz przejście El Camino del Rey - wyjątkowej via-ferraty, na której ekspozycja przyprawia o prawdziwy zawrót głowy! Zapewniamy cały niezbędny sprzęt wspinaczkowy.

Szczegółowy plan zajęć zostanie ogłoszony na miejscu.

 

OBÓZ PROWADZĄ:

Bartek Tarchalski - praktykuje jogę od 1997 roku. Pierwsze kroki stawiał u Sławka Bubicza w jego szkole, a potem w Joga Centrum u Adama Bielewicza. Pogłębiał warsztat na obozach i szkoleniach prowadzonych przez Jurka Jaguckiego, Kasię Pilorz, Henryka Liśkiewicza, Konrada Kocota, Gabrielę Giubilaro, Leszka Kawę oraz innych znakomitych nauczycieli. W 2003 roku praktykował asany pod okiem Sharata Arory w jego Himalayan Yoga Center w Północnych Indiach. Od powrotu z Indii w 2004 roku nieprzerwanie prowadzi zajęcia indywidualne i grupowe. Ze stopniem Introductory II ukończył trening nauczycielski prowadzony przez Jurka Jaguckiego według tradycji B.K.S. Iyengara. W 2005 roku założył Pracownię Asan. Razem z Karolem Zaremskim współtworzy klimat tego miejsca. Praktykę nauczycielską doskonalił prowadząc grupy w Joga Żoliborz oraz w Jogamudra u Piotra Künslera. Ponadto prowadzi zajęcia dla przedszkolaków i dla młodzieży szkolnej w kilku warszawskich przedszkolach i szkołach. W ramach Wakacyjnej Szkoły Jogi z siedzibą w Jastrzębiej Górze prowadzi wyjazdowe szkolenia dla całkiem początkujących i mocno zaawansowanych w praktyce joginek i joginów.

Jan Appelt - wspina się od 1996 roku. Posiada stopień Instruktora Wspinaczki Sportowej AWF (MSiT) oraz licencję Instruktora Wspinaczki Skalnej Polskiego Związku Alpinizmu (nr S 372). Profesjonalnym szkoleniem wspinaczkowym zajmuje się od 2004 roku. Od 2006 roku prowadzi wspólnie z Wojciechem Michalskim własną szkołę alpinizmu, która obecnie działa na stałe w Polsce i w Hiszpanii.

Wspinał się w Tatrach Wysokich i Zachodnich, Alpach Zachodnich (rejon Chamonix), dolinie Yosemite, Dolomitach, Dachsteinie, Hochswabie oraz w wielu skałkowych rejonach Europy i USA. Na swoim koncie posiada przejścia hakowe do A3/C3R (Dolina Yosemite, Polskie Tatry i Dolomity), wiele przejść na własnej (tradycyjnej) asekuracji do 6c, oraz przejścia sportowe do 7c+ RP i 7a OS.

 

 

 

 

ZAKWATEROWANIE i WYŻYWIENIE

Olive Branch Guest House - malowniczo położona hiszpańska finca z pokojami -2,-3 i -4 osobowymi z łazienką. Istnieje możliwość wynajęcia osobnego domku dla 6 osób (La Casita). Do naszej dyspozycji jest w pełni wyposażona kuchnia, otwarty basen oraz tarasy do wypoczynku i ćwiczenia jogi.

Jedzenie - do naszej dyspozycji jest w pełni wyposażona kuchnia, lodówki itp.

Posiłki gotujemy wspólnie - w sklepie czekają wszelkiego rodzaju świerze warzywa, które w Hiszpanii dojrzewają przez cały rok: awokado, cukinie, papryka, szpinak, karczochy, do tego cytrusy, mango i oczywiście tony oliwek! W każdym "spożywczaku" jest znienawidzona przez hiszpańskie dzieci lenteja, czyli soczewica: zielona, czarna, czerwona, odmiany duże i drobne oraz soja (ziarno), cieciorka, kuskus, itp.

 

TERMIN OBOZU: 12-18/03/ 2011 (7 dni zajęć)

CENA OBOZU:

Przy wpłacie zaliczki do 15/02 2011

1000zł/os.

Przy wpłacie zaliczki do 28/02 2011

1250zł/os.

Cena zawiera: prowadzenie zajęć/instruktaż JOGA + WSPINANIE, sprzęt wspinaczkowy, podstawowe ubezpieczenie NW od wspinaczki skalnej.

Liczba miejsc w grupie:

6-12 osób

ZALICZKA

Miejsce w grupie rezerwujemy po wpłacie zaliczki w kwocie 500zł/osoba.

Decyduje kolejność zgłoszeń. Rezerwacje prowadzimy do 28.02.2011r. Resztę kwoty należy wpłacić najpóźniej 2 tygodnie przed terminem wyjazdu.

Konto do wpłat:

77 1280 0003 0000 0030 6360 9611

Pracownia Asan Bartłomiej Tarchalski

ul. Kopcińskiego 16/103

02-777 Warszawa

REZERWACJA I INFORMACJE:

- zgłoś się wypełniając formularz na stronie Wakacyjnej Szkoły Jogi

- pytaj o szczegóły: kursy@szkola-alpinizmu.pl

Bartek Tarchalski: +48 602 474 720 (Polska)

Jan Appelt: +34 633 654 328 (Hiszpania)

 

  Cennik (noclegi):

 • 10-15 euro/noc (dorośli, zależnie od liczby łóżek/pokoju)

 • dzieci od 4-14 roku życia 50% stawki "dorosłej"

 • dzieci poniżej 4 roku życia za darmo

  (ceny dotyczą okresu luty-marzec; od kwietnia obowiązuje wyższe ceny - sezon)

 

Dodatkowe koszty:

 • przelot do Malagi (400-1000zł)

 • wynajem samochodów (40 euro/os. w przypadku 4 osób w aucie/7dni)

 • noclegi (cennik poniżej) i jedzenie (ceny zbliżone do cen w Polsce) 

W momencie utworzenia się minimum 6-cio osobowej grupy

dokonujemy rezerwacji samochodu oraz

noclegów w Olive Branch Guesthouse